< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

85 (LXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 85 година од новата ера, 85. од првиот милениум, 85. од I век и шеста од 80-тите.

85 во разни календари
Грегоријански календар85
LXXXV
Ab urbe condita838
Асирски календар4835
Балиски календар6–7
Бенгалски календар−508
Берберски календар1035
Будистички календар629
Бурмански календар−553
Византиски календар5593–5594
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2781 или 2721
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2782 или 2722
Коптски календар−199 – −198
Етиопски календар77–78
Еврејски календар3845–3846
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера141–142
 - Сачка ера6–7
 - Кали-југа3185–3186
Холоценски календар10085
Ирански календар537 п.п. – 536 п.п.
Исламски календар554 п.х. – 552 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар85
LXXXV
Корејски календар2418
Мингуо-календар1827 пред Р. Кина
民前1827年
Нанакшахи−1383
Селевкидски календар396/397 г.г.
Тајландски сончев календар627–628
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
211 или −170 или −942
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
212 или −169 или −941

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5593 и 5594 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4835 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3845 и 3846 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 838.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 85 година се протега во 2721 и 2722, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2781 и 2782 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 628. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 554 и 552 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   85 на Ризницата ?