< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

75 (LXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 75 година од новата ера, 75. од првиот милениум, 75. од I век и шеста од 70-тите.

75 во разни календари
Грегоријански календар75
LXXV
Ab urbe condita828
Асирски календар4825
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−518
Берберски календар1025
Будистички календар619
Бурмански календар−563
Византиски календар5583–5584
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2771 или 2711
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2772 или 2712
Коптски календар−209 – −208
Етиопски календар67–68
Еврејски календар3835–3836
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера131–132
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3175–3176
Холоценски календар10075
Ирански календар547 п.п. – 546 п.п.
Исламски календар564 п.х. – 563 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар75
LXXV
Корејски календар2408
Мингуо-календар1837 пред Р. Кина
民前1837年
Нанакшахи−1393
Селевкидски календар386/387 г.г.
Тајландски сончев календар617–618
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
201 или −180 или −952
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
202 или −179 или −951

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5583 и 5584 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4825 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3835 и 3836 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 828.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 75 година се протега во 2711 и 2712, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2771 и 2772 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 618. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 564 и 563 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   75 на Ризницата ?