< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

40 (XL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 40 година од новата ера, 40. од првиот милениум, 40. од I век и прва од 40-тите.

40 во разни календари
Грегоријански календар40
XL
Ab urbe condita793
Асирски календар4790
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−553
Берберски календар990
Будистички календар584
Бурмански календар−598
Византиски календар5548–5549
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2736 или 2676
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2737 или 2677
Коптски календар−244 – −243
Етиопски календар32–33
Еврејски календар3800–3801
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера96–97
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3140–3141
Холоценски календар10040
Ирански календар582 п.п. – 581 п.п.
Исламски календар600 п.х. – 599 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар40
XL
Корејски календар2373
Мингуо-календар1872 пред Р. Кина
民前1872年
Нанакшахи−1428
Селевкидски календар351/352 г.г.
Тајландски сончев календар582–583
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
166 или −215 или −987
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
167 или −214 или −986

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5548 и 5549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3800 и 3801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 40 година се протега во 2676 и 2677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2736 и 2737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 600 и 599 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   40 на Ризницата ?