< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

69 (LXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 69 година од новата ера, 69. од првиот милениум, 69. од I век и последна од 60-тите.

69 во разни календари
Грегоријански календар69
LXIX
Ab urbe condita822
Асирски календар4819
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−524
Берберски календар1019
Будистички календар613
Бурмански календар−569
Византиски календар5577–5578
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2765 или 2705
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2766 или 2706
Коптски календар−215 – −214
Етиопски календар61–62
Еврејски календар3829–3830
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера125–126
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3169–3170
Холоценски календар10069
Ирански календар553 п.п. – 552 п.п.
Исламски календар570 п.х. – 569 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар69
LXIX
Корејски календар2402
Мингуо-календар1843 пред Р. Кина
民前1843年
Нанакшахи−1399
Селевкидски календар380/381 г.г.
Тајландски сончев календар611–612
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
195 или −186 или −958
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
196 или −185 или −957

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5577 и 5578 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4819 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3829 и 3830 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 822.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 69 година се протега во 2705 и 2706, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2765 и 2766 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 612. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 570 и 569 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   69 на Ризницата ?