< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

39 (XXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 39 година од новата ера, 39. од првиот милениум, 39. од I век и последна од 30-тите.

39 во разни календари
Грегоријански календар39
XXXIX
Ab urbe condita792
Асирски календар4789
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−554
Берберски календар989
Будистички календар583
Бурмански календар−599
Византиски календар5547–5548
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2735 или 2675
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2736 или 2676
Коптски календар−245 – −244
Етиопски календар31–32
Еврејски календар3799–3800
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера95–96
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3139–3140
Холоценски календар10039
Ирански календар583 п.п. – 582 п.п.
Исламски календар601 п.х. – 600 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар39
XXXIX
Корејски календар2372
Мингуо-календар1873 пред Р. Кина
民前1873年
Нанакшахи−1429
Селевкидски календар350/351 г.г.
Тајландски сончев календар581–582
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
165 или −216 или −988
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
166 или −215 или −987

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5547 и 5548 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4789 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3799 и 3800 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 792.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 39 година се протега во 2675 и 2676, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2735 и 2736 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 582. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 601 и 600 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди