< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

68 (LXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 68 година од новата ера, 68. од првиот милениум, 68. од I век и деветта од 60-тите.

68 во разни календари
Грегоријански календар68
LXVIII
Ab urbe condita821
Асирски календар4818
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−525
Берберски календар1018
Будистички календар612
Бурмански календар−570
Византиски календар5576–5577
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2764 или 2704
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2765 или 2705
Коптски календар−216 – −215
Етиопски календар60–61
Еврејски календар3828–3829
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера124–125
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3168–3169
Холоценски календар10068
Ирански календар554 п.п. – 553 п.п.
Исламски календар571 п.х. – 570 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар68
LXVIII
Корејски календар2401
Мингуо-календар1844 пред Р. Кина
民前1844年
Нанакшахи−1400
Селевкидски календар379/380 г.г.
Тајландски сончев календар610–611
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
194 или −187 или −959
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
195 или −186 или −958

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5576 и 5577 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4818 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3828 и 3829 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 821.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 68 година се протега во 2704 и 2705, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2764 и 2765 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 611. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 571 и 570 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   68 на Ризницата ?