< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

88 (LXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 88 година од новата ера, 88. од првиот милениум, 88. од I век и деветта од 80-тите.

88 во разни календари
Грегоријански календар88
LXXXVIII
Ab urbe condita841
Асирски календар4838
Балиски календар9–10
Бенгалски календар−505
Берберски календар1038
Будистички календар632
Бурмански календар−550
Византиски календар5596–5597
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2784 или 2724
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2785 или 2725
Коптски календар−196 – −195
Етиопски календар80–81
Еврејски календар3848–3849
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера144–145
 - Сачка ера9–10
 - Кали-југа3188–3189
Холоценски календар10088
Ирански календар534 п.п. – 533 п.п.
Исламски календар550 п.х. – 549 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар88
LXXXVIII
Корејски календар2421
Мингуо-календар1824 пред Р. Кина
民前1824年
Нанакшахи−1380
Селевкидски календар399/400 г.г.
Тајландски сончев календар630–631
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
214 или −167 или −939
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
215 или −166 или −938

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5596 и 5597 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4838 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3848 и 3849 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 841.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 88 година се протега во 2724 и 2725, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2784 и 2785 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 631. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 550 и 549 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   88 на Ризницата ?