< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

3 (III) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 3 година од новата ера, 3. од првиот милениум, 3. од I век и трета од 0-тите.

3 во разни календари
Грегоријански календар3
III
Ab urbe condita756
Асирски календар4753
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−590
Берберски календар953
Будистички календар547
Бурмански календар−635
Византиски календар5511–5512
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2699 или 2639
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2700 или 2640
Коптски календар−281 – −280
Етиопски календар−5 – −4
Еврејски календар3763–3764
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера59–60
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3103–3104
Холоценски календар10003
Ирански календар619 п.п. – 618 п.п.
Исламски календар638 п.х. – 637 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар3
III
Корејски календар2336
Мингуо-календар1909 пред Р. Кина
民前1909年
Нанакшахи−1465
Селевкидски календар314/315 г.г.
Тајландски сончев календар545–546
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
129 или −252 или −1024
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
130 или −251 или −1023

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5511 и 5512 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4753 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3763 и 3764 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 756.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 3 година се протега во 2639 и 2640, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2699 и 2700 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 546. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 638 и 637 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   3 на Ризницата ?