< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

86 (LXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 86 година од новата ера, 86. од првиот милениум, 86. од I век и седма од 80-тите.

86 во разни календари
Грегоријански календар86
LXXXVI
Ab urbe condita839
Асирски календар4836
Балиски календар7–8
Бенгалски календар−507
Берберски календар1036
Будистички календар630
Бурмански календар−552
Византиски календар5594–5595
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2782 или 2722
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2783 или 2723
Коптски календар−198 – −197
Етиопски календар78–79
Еврејски календар3846–3847
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера142–143
 - Сачка ера7–8
 - Кали-југа3186–3187
Холоценски календар10086
Ирански календар536 п.п. – 535 п.п.
Исламски календар552 п.х. – 551 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар86
LXXXVI
Корејски календар2419
Мингуо-календар1826 пред Р. Кина
民前1826年
Нанакшахи−1382
Селевкидски календар397/398 г.г.
Тајландски сончев календар628–629
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
212 или −169 или −941
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
213 или −168 или −940

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5594 и 5595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3846 и 3847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 839.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 86 година се протега во 2722 и 2723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2782 и 2783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 629. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 552 и 551 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди