< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

32 (XXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 32 година од новата ера, 32. од првиот милениум, 32. од I век и трета од 30-тите.

32 во разни календари
Грегоријански календар32
XXXII
Ab urbe condita785
Асирски календар4782
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−561
Берберски календар982
Будистички календар576
Бурмански календар−606
Византиски календар5540–5541
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2728 или 2668
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2729 или 2669
Коптски календар−252 – −251
Етиопски календар24–25
Еврејски календар3792–3793
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера88–89
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3132–3133
Холоценски календар10032
Ирански календар590 п.п. – 589 п.п.
Исламски календар608 п.х. – 607 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар32
XXXII
Корејски календар2365
Мингуо-календар1880 пред Р. Кина
民前1880年
Нанакшахи−1436
Селевкидски календар343/344 г.г.
Тајландски сончев календар574–575
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
158 или −223 или −995
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
159 или −222 или −994

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5540 и 5541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3792 и 3793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 785.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 32 година се протега во 2668 и 2669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2728 и 2729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 575. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 608 и 607 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди