< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

92 (XCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 92 година од новата ера, 92. од првиот милениум, 92. од I век и трета од 90-тите.

92 во разни календари
Грегоријански календар92
XCII
Ab urbe condita845
Асирски календар4842
Балиски календар13–14
Бенгалски календар−501
Берберски календар1042
Будистички календар636
Бурмански календар−546
Византиски календар5600–5601
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2788 или 2728
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2789 или 2729
Коптски календар−192 – −191
Етиопски календар84–85
Еврејски календар3852–3853
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера148–149
 - Сачка ера13–14
 - Кали-југа3192–3193
Холоценски календар10092
Ирански календар530 п.п. – 529 п.п.
Исламски календар546 п.х. – 545 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар92
XCII
Корејски календар2425
Мингуо-календар1820 пред Р. Кина
民前1820年
Нанакшахи−1376
Селевкидски календар403/404 г.г.
Тајландски сончев календар634–635
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
218 или −163 или −935
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
219 или −162 или −934

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5600 и 5601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3852 и 3853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 845.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 92 година се протега во 2728 и 2729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2788 и 2789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 635. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 546 и 545 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   92 на Ризницата ?