< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1346 (MCCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1346 година од новата ера, 346. од вториот милениум, 46. од XIV век и седма од 1340-тите.

1346 во разни календари
Грегоријански календар1346
MCCCXLVI
Ab urbe condita2099
Ерменски календар795
ԹՎ ՉՂԵ
Асирски календар6096
Балиски календар1267–1268
Бенгалски календар753
Берберски календар2296
Будистички календар1890
Бурмански календар708
Византиски календар6854–6855
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4042 или 3982
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4043 или 3983
Коптски календар1062–1063
Етиопски календар1338–1339
Еврејски календар5106–5107
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1402–1403
 - Сачка ера1267–1268
 - Кали-југа4446–4447
Холоценски календар11346
Игбоански календар346–347
Ирански календар724–725
Исламски календар746–747
Јапонски календарЏова 2
(貞和2年)
Јавански календар1258–1259
Јулијански календар1346
MCCCXLVI
Корејски календар3679
Мингуо-календар566 пред Р. Кина
民前566年
Нанакшахи−122
Тајландски сончев календар1888–1889
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1472 или 1091 или 319
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1473 или 1092 или 320

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6854 и 6855 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6096 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5106 и 5107 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2099.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1346 година се протега во 3982 и 3983, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4042 и 4043 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1889. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 746 и 747 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди