< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1344 (MCCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1344 година од новата ера, 344. од вториот милениум, 44. од XIV век и петта од 1340-тите.

1344 во разни календари
Грегоријански календар1344
MCCCXLIV
Ab urbe condita2097
Ерменски календар793
ԹՎ ՉՂԳ
Асирски календар6094
Балиски календар1265–1266
Бенгалски календар751
Берберски календар2294
Будистички календар1888
Бурмански календар706
Византиски календар6852–6853
Кинески календар癸未(вод. коза)
4040 или 3980
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4041 или 3981
Коптски календар1060–1061
Етиопски календар1336–1337
Еврејски календар5104–5105
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1400–1401
 - Сачка ера1265–1266
 - Кали-југа4444–4445
Холоценски календар11344
Игбоански календар344–345
Ирански календар722–723
Исламски календар744–745
Јапонски календарКоеј 3
(康永3年)
Јавански календар1256–1257
Јулијански календар1344
MCCCXLIV
Корејски календар3677
Мингуо-календар568 пред Р. Кина
民前568年
Нанакшахи−124
Тајландски сончев календар1886–1887
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1470 или 1089 или 317
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1471 или 1090 или 318

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6852 и 6853 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6094 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5104 и 5105 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2097.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1344 година се протега во 3980 и 3981, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4040 и 4041 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1887. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 744 и 745 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди