< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1379 (MCCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1379 година од новата ера, 379. од вториот милениум, 79. од XIV век и последна од 1370-тите.

1379 во разни календари
Грегоријански календар1379
MCCCLXXIX
Ab urbe condita2132
Ерменски календар828
ԹՎ ՊԻԸ
Асирски календар6129
Балиски календар1300–1301
Бенгалски календар786
Берберски календар2329
Будистички календар1923
Бурмански календар741
Византиски календар6887–6888
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4075 или 4015
    — до —
己未年 (зем. коза)
4076 или 4016
Коптски календар1095–1096
Етиопски календар1371–1372
Еврејски календар5139–5140
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1435–1436
 - Сачка ера1300–1301
 - Кали-југа4479–4480
Холоценски календар11379
Игбоански календар379–380
Ирански календар757–758
Исламски календар780–781
Јапонски календарЕјва 5 / Корјаку 1
(康暦元年)
Јавански календар1292–1293
Јулијански календар1379
MCCCLXXIX
Корејски календар3712
Мингуо-календар533 пред Р. Кина
民前533年
Нанакшахи−89
Тајландски сончев календар1921–1922
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1505 или 1124 или 352
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1506 или 1125 или 353

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6887 и 6888 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6129 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5139 и 5140 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2132.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1379 година се протега во 4015 и 4016, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4075 и 4076 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1922. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 780 и 781 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди