< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1391 (MCCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1391 година од новата ера, 391. од вториот милениум, 91. од XIV век и втора од 1390-тите.

1391 во разни календари
Грегоријански календар1391
MCCCXCI
Ab urbe condita2144
Ерменски календар840
ԹՎ ՊԽ
Асирски календар6141
Балиски календар1312–1313
Бенгалски календар798
Берберски календар2341
Будистички календар1935
Бурмански календар753
Византиски календар6899–6900
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4087 или 4027
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4088 или 4028
Коптски календар1107–1108
Етиопски календар1383–1384
Еврејски календар5151–5152
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1447–1448
 - Сачка ера1312–1313
 - Кали-југа4491–4492
Холоценски календар11391
Игбоански календар391–392
Ирански календар769–770
Исламски календар793–794
Јапонски календарМејтоку 2
(明徳2年)
Јавански календар1304–1305
Јулијански календар1391
MCCCXCI
Корејски календар3724
Мингуо-календар521 пред Р. Кина
民前521年
Нанакшахи−77
Тајландски сончев календар1933–1934
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1517 или 1136 или 364
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1518 или 1137 или 365

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6899 и 6900 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6141 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5151 и 5152 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2144.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1391 година се протега во 4027 и 4028, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4087 и 4088 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1934. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 793 и 794 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Јован V Палеолог

Надворешни врски

уреди