< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1354 (MCCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1354 година од новата ера, 354. од вториот милениум, 54. од XIV век и петта од 1350-тите.

1354 во разни календари
Грегоријански календар1354
MCCCLIV
Ab urbe condita2107
Ерменски календар803
ԹՎ ՊԳ
Асирски календар6104
Балиски календар1275–1276
Бенгалски календар761
Берберски календар2304
Будистички календар1898
Бурмански календар716
Византиски календар6862–6863
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4050 или 3990
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4051 или 3991
Коптски календар1070–1071
Етиопски календар1346–1347
Еврејски календар5114–5115
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1410–1411
 - Сачка ера1275–1276
 - Кали-југа4454–4455
Холоценски календар11354
Игбоански календар354–355
Ирански календар732–733
Исламски календар754–755
Јапонски календарБуна 3
(文和3年)
Јавански календар1266–1267
Јулијански календар1354
MCCCLIV
Корејски календар3687
Мингуо-календар558 пред Р. Кина
民前558年
Нанакшахи−114
Тајландски сончев календар1896–1897
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1480 или 1099 или 327
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1481 или 1100 или 328

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6862 и 6863 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6104 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5114 и 5115 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2107.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1354 година се протега во 3990 и 3991, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4050 и 4051 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1897. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 754 и 755 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди