< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1365 (MCCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1365 година од новата ера, 365. од вториот милениум, 65. од XIV век и шеста од 1360-тите.

1365 во разни календари
Грегоријански календар1365
MCCCLXV
Ab urbe condita2118
Ерменски календар814
ԹՎ ՊԺԴ
Асирски календар6115
Балиски календар1286–1287
Бенгалски календар772
Берберски календар2315
Будистички календар1909
Бурмански календар727
Византиски календар6873–6874
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4061 или 4001
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4062 или 4002
Коптски календар1081–1082
Етиопски календар1357–1358
Еврејски календар5125–5126
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1421–1422
 - Сачка ера1286–1287
 - Кали-југа4465–4466
Холоценски календар11365
Игбоански календар365–366
Ирански календар743–744
Исламски календар766–767
Јапонски календарЏоџи 4
(貞治4年)
Јавански календар1278–1279
Јулијански календар1365
MCCCLXV
Корејски календар3698
Мингуо-календар547 пред Р. Кина
民前547年
Нанакшахи−103
Тајландски сончев календар1907–1908
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1491 или 1110 или 338
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1492 или 1111 или 339

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6873 и 6874 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6115 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5125 и 5126 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2118.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1365 година се протега во 4001 и 4002, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4061 и 4062 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1908. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 766 и 767 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди