< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1399 (MCCCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1399. година од новата ера, 399. од вториот милениум, 99. од 14 век и последна од 1390-тите.

1399 г.  во други календари
Грегоријански календар 1399
MCCCXCIX
Ab urbe condita 2152
Асирски календар 6149
Бахајски календар -445–-444
Бенгалски календар 806
Берберски календар 2349
Будистички календар 1943
Бурмански календар 761
Византиски календар 6907–6908
Еврејски календар 5159–5160
Ерменски календар 848
ԹՎ ՊԽԸ
Етиопски календар 1391-1392
Игбоански календар 399–400
Ирански календар 777–778
Исламски календар 801–802
Јапонски календар Оеи 6
(6年)
Јулијански календар 1399    MCCCXCIX
Кинески календар 戊寅年月日
(4035/4095)
— до —
己卯年月日
(4036/4096)
Коптски календар 1115–1116
Корејски календар 3732
Календар Мингуо 513 пред РК
民前513年
Селевкидски календар 1710–1711
Тајландски сончев календар 1942
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1455–1456
 - Шака самват 1321–1322
 - Кали југа 4500–4501
Холоценски календар 11399
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6907 и 6908 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6149 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5159 и 5160 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2152.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1399. година се протега во 4035 и 4036, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4095 и 4096 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1942. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 801 и 802 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди