< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1376 (MCCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1376 година од новата ера, 376. од вториот милениум, 76. од XIV век и седма од 1370-тите.

1376 во разни календари
Грегоријански календар1376
MCCCLXXVI
Ab urbe condita2129
Ерменски календар825
ԹՎ ՊԻԵ
Асирски календар6126
Балиски календар1297–1298
Бенгалски календар783
Берберски календар2326
Будистички календар1920
Бурмански календар738
Византиски календар6884–6885
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4072 или 4012
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4073 или 4013
Коптски календар1092–1093
Етиопски календар1368–1369
Еврејски календар5136–5137
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1432–1433
 - Сачка ера1297–1298
 - Кали-југа4476–4477
Холоценски календар11376
Игбоански календар376–377
Ирански календар754–755
Исламски календар777–778
Јапонски календарЕјва 2
(永和2年)
Јавански календар1289–1290
Јулијански календар1376
MCCCLXXVI
Корејски календар3709
Мингуо-календар536 пред Р. Кина
民前536年
Нанакшахи−92
Тајландски сончев календар1918–1919
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1502 или 1121 или 349
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1503 или 1122 или 350

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6884 и 6885 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6126 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5136 и 5137 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2129.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1376 година се протега во 4012 и 4013, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4072 и 4073 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1919. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 777 и 778 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди