< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1367 (MCCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1367 година од новата ера, 367. од вториот милениум, 67. од XIV век и осма од 1360-тите.

1367 во разни календари
Грегоријански календар1367
MCCCLXVII
Ab urbe condita2120
Ерменски календар816
ԹՎ ՊԺԶ
Асирски календар6117
Балиски календар1288–1289
Бенгалски календар774
Берберски календар2317
Будистички календар1911
Бурмански календар729
Византиски календар6875–6876
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4063 или 4003
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4064 или 4004
Коптски календар1083–1084
Етиопски календар1359–1360
Еврејски календар5127–5128
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1423–1424
 - Сачка ера1288–1289
 - Кали-југа4467–4468
Холоценски календар11367
Игбоански календар367–368
Ирански календар745–746
Исламски календар768–769
Јапонски календарЏоџи 6
(貞治6年)
Јавански календар1280–1281
Јулијански календар1367
MCCCLXVII
Корејски календар3700
Мингуо-календар545 пред Р. Кина
民前545年
Нанакшахи−101
Тајландски сончев календар1909–1910
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1493 или 1112 или 340
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1494 или 1113 или 341

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6875 и 6876 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6117 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5127 и 5128 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2120.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1367 година се протега во 4003 и 4004, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4063 и 4064 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1910. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 768 и 769 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди