< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1334 (MCCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1334 година од новата ера, 334. од вториот милениум, 34. од XIV век и петта од 1330-тите.

1334 во разни календари
Грегоријански календар1334
MCCCXXXIV
Ab urbe condita2087
Ерменски календар783
ԹՎ ՉՁԳ
Асирски календар6084
Балиски календар1255–1256
Бенгалски календар741
Берберски календар2284
Будистички календар1878
Бурмански календар696
Византиски календар6842–6843
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4030 или 3970
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4031 или 3971
Коптски календар1050–1051
Етиопски календар1326–1327
Еврејски календар5094–5095
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1390–1391
 - Сачка ера1255–1256
 - Кали-југа4434–4435
Холоценски календар11334
Игбоански календар334–335
Ирански календар712–713
Исламски календар734–735
Јапонски календарШокеј 3
(正慶3年)
Јавански календар1246–1247
Јулијански календар1334
MCCCXXXIV
Корејски календар3667
Мингуо-календар578 пред Р. Кина
民前578年
Нанакшахи−134
Тајландски сончев календар1876–1877
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1460 или 1079 или 307
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1461 или 1080 или 308

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6842 и 6843 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6084 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5094 и 5095 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2087.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1334 година се протега во 3970 и 3971, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4030 и 4031 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1877. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 734 и 735 исламска година.

Настани уреди

 
Ѓото

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди