< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

30 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 30. година пред новата ера, 30. од првиот милениум п.н.е., 30. од 1 век п.н.е. и прва од 30-тите п.н.е.

31 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар31 п.н.е.
XXX п.н.е.
Ab urbe condita723
Староегипетска ераXXXIII династија, 293
- ФараонКлеопатра VII, 21
Старогрчка ера187.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4720
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−623
Берберски календар920
Будистички календар514
Бурмански календар−668
Византиски календар5478–5479
Кинески календар己丑(зем. вол)
2666 или 2606
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2667 или 2607
Коптски календар−314 – −313
Етиопски календар−38 – −37
Еврејски календар3730–3731
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера26–27
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3070–3071
Холоценски календар9970
Ирански календар652 п.п. – 651 п.п.
Исламски календар672 п.х. – 671 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар31 п.н.е.
XXX п.н.е.
Корејски календар2303
Мингуо-календар1942 пред Р. Кина
民前1942年
Нанакшахи−1498
Селевкидски календар281/282 г.г.
Тајландски сончев календар512–513
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
96 или −285 или −1057
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
97 или −284 или −1056

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5478 и 5479 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4720 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3730 и 3731 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 723.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 30 година се протега во 2606 и 2607, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2666 и 2667 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 513. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 671 и 670 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...