Клас-Јан Хунтелар

Клас-Јан Хунтелар (роден на 12 август 1983) — холандски фудбалер, напаѓач на Ајакс во холaндската Ердивајс и на холандската репрезентација. Хунтелар е опишан како "плоден напаѓач""[1] со "брилијантен прв допир"[2] и е споредуван во стил на играчи како Марко ван Бастен[3] и Руд ван Нистелрој.[4] Во 2009 година, поранешниот холандски селектор Луи ван Гал бил цитиран во неговата изјавата за играчот ", во пенал зоната, тој е најдобар играч во светот, нема ниту еден подобар."[5]

Холандија Клас-Јан Хунтелар
Лични податоци
Роден на 12 август 1983(1983-08-12)(40 г.)
Роден во Дремпт, Холандија
Висина 1,86 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 25
Младинска кариера
1988–1994 VV H. en K.
1994–2000 Де Графшеп
2000–2002 ПСВ ПСВ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 ПСВ ПСВ 1 (0)
2003Де Графшеп (п) 9 (0)
2003–2004ФК АГОВВ (п) 35 (26)
2004–2006 Херенфен Херенфен 46 (33)
2006–2009 Ајакс Ајакс 92 (76)
2009 Реал Мадрид Реал Мадрид 20 (8)
2009–2010 Милан Милан 25 (7)
2010–2017 Шалке 04 Шалке 04 175 (82)
2017 Ајакс Ајакс 47 (23)
Репрезентација
2004–2006 Холандија Холандија U-21 23 (18)
2006– Холандија Холандија 76 (42)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20:16, 24 септември 2011 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22:00, 9 септември 2011 (UTC)

Хунтелар играл за ПСВ, Де Графшап, Апелдорн, Херенфен, Ајакс, Реал Мадрид иМилан,[6] пред да се приклучил на Шалке 04 во август 2010 година, со кого се искачил на списокот на највисоки стрелци во Бундеслигата во сезоната 2011-12 со 29 голови. Хунтелар е исто така втор стрелец на Шалке на сите времиња, зад Клаус Фишер.[7][8] Тој се вратил во Ајакс на 1 јуни 2017 година со договор од една година.[9] Хунтелаар бил именуван за холандски фудбалски талент на годината во 2006 година и за "Играч на годината" на Ајакс во 2006 година, и бил дел од холандската репрезентација што го освоила УЕФА У-21 првенство во истата година, каде што бил прв стрелец на турнирот. Тој бил исто така именуван како еден од двајцата напаѓачи во УЕФА Тимот на турнирот. Тој е најдобриот стрелец на сите времиња на Холандската репрезентација под 21 година, со 18 гола во 22 настапи.[5]

Наводи уреди

  1. „Huntelaar swaps Madrid for Milan“. UEFA.com. 7 August 2009. Посетено на 7 August 2009.
  2. „The Hunter's pursuit of excellence“. FIFA.com. 23 January 2007. Архивирано од изворникот на 2008-04-10. Посетено на 7 April 2008.
  3. „Huntelaar follows Van Basten“. UEFA.com. 4 април 2008. Архивирано од изворникот на 7 април 2008. Посетено на 7 април 2008.
  4. Hodges, Vicki (11 January 2008). „Man United keen on Dutch striker Huntelaar“. London: The Telegraph. Посетено на 4 August 2009.
  5. 5,0 5,1 Harris, Nick (28 March 2009). „Huntelaar, the new Dutch goal machine“. London: The Independent. Посетено на 28 March 2009.
  6. „Real Madrid C.F. and AFC Ajax reach agreement for transfer of player“. Realmadrid.com. 2 декември 2008. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2009. Посетено на 1 јануари 2009.
  7. „Bundesliga 2011/2012: Top Scorer“. World Football.net.
  8. „Vereinstreue und Treffsicherheit: Die S04-Rekordlisten“. FC Schalke 04 (германски). Архивирано од изворникот на 2015-09-22. Посетено на 21 September 2015.
  9. „Ajax re-sign ex-Schalke striker Klaas-Jan Huntelaar on one-year contract“. ESPN. 1 June 2017. Посетено на 14 August 2017.