Џорџ Сорос (унгарски: Soros György, англиски: George Soros; роден на 12 август 1930) — унгарско-американски тајкун,[5][6] инвеститор, филантроп, политички активист и автор.[б 1] Тој е претседател на Сорос Фонд Менаџмент. Познат е како „Човекот кој ја урна Банката на Англија“ поради неговата кратка продажба на 10 милијарди долари вредни британски фунти, притоа остварувајќи профит од 1 милијарда долари за време на британската валутна криза во 1992 таканаречена „Црна среда“.[9][10] Сорос е еден од 30. најбогати луѓе во светот.[11]

Џорџ Сорос
Сорос на меѓународната конференција за безбедносни прашања во Минхен во 2011
Роден(а)Шварц Ѓерги[1][2]
12 август 1930(1930-08-12)(93 г.)
Будимпешта, Кралство Унгарија
ДржавјанствоУнгарско, американско[3]
Алма матерЛондонска школа за економија и политички науки
ЗанимањеИзвршен директор на Сорос Фонд Менаџмент
Претседател на Фондации Отворено Општество
Основач и советник на Квантум Хеџ Фонд
РаботодавачСорос Фонд Менаџмент
Фондации Отворено Општество
Богатство24.9 милијарди долари (за ноември 2016)[4]
ПартијаДемократска партија
СопружникАнализ Вичак
 (в. 1960; раз. 1983)

Сузан Вебер Сорос
 (в. 1983; раз. 2005)

Тамико Болтон
 (в. 2013)
Деца5, вклучувајќи ги Џонатан и Александар
РодниниПол Сорос (брат)
Страница
georgesoros.com

Сорос е познат поддржувач на американските прогресивни и американските либерални политички цели.[12] Помеѓу 1979 и 2001 Сорос донирал повеќе од 11 милијарди долари за различни филантропски цели.[13][14] Тој играл значајна улога во мирната транзиција од комунизам во капитализам во источна Европа помеѓу доцните 1980. и 1990. години[9] и има дадено голема финансиска поддршка во полето на образованието на Средноевропскиот универзитет во Будимпешта.[15] Сорос исто така е претседател на фондациите Отворено Општество.

Белешки

уреди
 1. Сорос станал натурализиран американец на 18 декември 1961 година.[7][8]

Наводи

уреди
 1. Chapman, Roger; Ciment, James. Culture Wars: An Encyclopedia of Issues, Viewpoints and Voices (англиски). Routledge. стр. 617. ISBN 9781317473510. Посетено на 7 November 2016.
 2. Kaufman, Michael T. Soros: The Life and Times of a Messianic Billionaire (англиски). Knopf. стр. 18. ISBN 9780375405853. Посетено на 7 November 2016.
 3. „Forbes 400 Richest Americans: George Soros“. Forbes. September 2013. Посетено на November 19, 2013.
 4. „George Soros“. Forbes. Посетено на 14 мај 2015.
 5. „Latin America Efforts Honored“. South Florida Sun-Sentinel. Fort Lauderdale. June 4, 1998. Архивирано од изворникот на 2013-05-27. Посетено на October 18, 2011.
 6. Rolnik, Guy (February 4, 2002). „Business magnate George Soros: I'm afraid to come to Israel“. Haaretz. Tel Aviv. Посетено на October 18, 2011.
 7. Greenwald, Glenn (October 20, 2010). „George Soros' "foreign" money“. Salon. Посетено на December 15, 2015.
 8. Weiss, Gary; Schares, Gail E.; Smith, Geri; Dwyer, Paul; Sandler, Neal; Pennar, Karen (August 22, 1993). „The Man Who Moves Markets“. Bloomberg Businessweek. Посетено на December 15, 2015.
 9. 9,0 9,1 Murphy, Brendan (July 1993). „Finance: The Unifying Theme“. The Atlantic. Washington, D.C. ISSN 1072-7825.
 10. George Soros FAQ Архивирано на 11 јули 2011 г.. GeorgeSoros.com
 11. „Bloomberg Billionaires“. Today's ranking of the world's richest people. Bloomberg.com. Посетено на February 6, 2015. Note that this site is updated daily.
 12. Shawcross, William (September 1, 1997). "Turning Dollars into Change" Архивирано на 8 мај 2010 г.. Time.
 13. „Philanthropy vs. Tyranny: Inside the Open Society Foundations' Biggest Battle Yet - Inside Philanthropy - Inside Philanthropy“.
 14. Martin Gershowitz (October 4, 2013). „George Soros Gets Hitched for Third Time“. Jewish Voice. Архивирано од изворникот на 2017-07-28. Посетено на 2016-12-23.
 15. "Hungary: Soros Donates $250 Million to University in Budapest". IPR Strategic Business Information Database. Info Prod Research. October 16, 2001.