Илиноис (англиски: Illinois) е петтата најнаселена сојузна држава во САД. Таа е најнаселената држава на Средниот Запад. И покрај тоа што околу 65 % од населението е концентрирано во регионот на Чикаго, поголемиот дел од државата има рурален или карактер со мали гратчиња. Главен град е Спрингфилд, додека најголем е Чикаго.

Илиноис
State of Illinois
Знаме на Илиноис Печат на Илиноис
Знаме Печат
Прекар(и): Land of Lincoln; The Prairie State
Гесло: State sovereignty, national union
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски[1]
Говорени јазици англиски (80,8%),

шпански (10,9%),

полски (1,6%),

други (6,7%)

Главен град Спрингфилд
Најголем град Чикаго
Површина  25. место
 - Вкупно 140 998 км²
 - Широчина 340 км
 - Должина 629 км
 - % вода 4,0
 - Гео. ширина 36° 58′ N до 42° 30′ N
 - Гео. должина 87° 30′ W до 91° 31′ W
Население  5. место
 - Вкупно 12 831 970[2]
 - Густина 86,27/км² (11. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Чарлс Маунд[3]
377 м
 - Најниска точка Река Мисисипи[3]
85 м
Влез во сојузот  3 декември 1818 (21)
Гувернер Пат Квин (Д)
Сенатори Ричард Дурбин (Д)
Барак Обама (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки IL US-IL
Портал www.illinois.gov

Историја

уреди

Илиноис како мотив во популарната култура

уреди
  • „Џонсбург, Илиноис“ (англиски: Johnsburg, Illinois) — песна на американскиот музичар Том Вејтс (Tom Waits) од 1983 година.[4]

Белешки

уреди
  1. 5 ILCS 460/20 (from Ch. 1, par. 2901‑20) - Sec. 20. "Official language. The official language of the State of Illinois is English."
  2. [1] Архивирано на 13 јуни 2008 г. U.S. Census Bureau, Census 2000 Demographic Profile Highlights
  3. 3,0 3,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.
  4. DISCOGS, Tom Waits ‎– Swordfishtrombones (пристапено на 25 септември 2021)

Координати: 40° СГШ 89° ЗГД