Марио Балотели

италијански фудбалер

Марио Барвуах Балотели (роден на 12 август 1990) — италијански фудбалер, напаѓач на Адана Демирспор.

Марио Балотели
Лични податоци
Полно име Марио Барвуах Балотели
Роден на 12 август 1990(1990-08-12)(33 г.)
Роден во Палермо, Италија
Држава Италија Италија
Висина 1.89м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Адана Демирспор
Број 9
Младинска кариера
2001–2005 Лумецане Лумецане
2006–2007 Интер Интер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Лумецане Лумецане 2 (0)
2007–2010 Интер Интер 59 (20)
2010–2013 Манчестер Сити Манчестер Сити 54 (20)
2013–2014 Милан Милан 43 (26)
2014–2016 Ливерпул Ливерпул 16 (1)
2015–2016Милан Милан 20 (1)
2016–2019 Ница Ница 61 (33)
2019 Марсеј Олимпик Марсеј 12 (8)
2019-2020 Бреша Бреша 19 (5)
2020-2021 Монца Монца 12 (5)
2021- Адана Демирспор 8 (4)
Репрезентација
2008–2010 Италија Италија 21 16 (6)
2010–  Италија 36 (14)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 октомври 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:00, 1 July 2012 (UTC)

Тој неговата професионална кариера ја започнал во Лумецане и играл за првиот тим двапати пред да има неуспешно позајмување во Барселона и потоа се приклучи во Интер Милан во 2007. Тогашниот менаџер на Интер Милан го купи Балотели во првиот тим, но кога Манчини замина од Интер Милан дисциплината на Балотели опаднала. Неговите проблеми започнаа во март 2010 кога потпадна под големи тешки критики од навивачите на Интер Милан кога тој се појавил во Италјанското тв шоу Стрискиа ла нотициа, носејќи го дресот на ФК Милан. Ова му наштети на неговата перспектива за да има добра кариера во Интер Милан, но тој се појавил во дресот на Интер Милан неколкупати после тоа.

Титули

уреди

Клупски

  Интер

  Манчестер Сити

Поединечни

Надворешни врски

уреди