< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

40 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 40. година пред новата ера, 40. од првиот милениум п.н.е., 40. од 1 век п.н.е. и прва од 40-тите п.н.е.

41 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар41 п.н.е.
XL п.н.е.
Ab urbe condita713
Староегипетска ераXXXIII династија, 283
- ФараонКлеопатра VII, 11
Старогрчка ера184.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4710
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−633
Берберски календар910
Будистички календар504
Бурмански календар−678
Византиски календар5468–5469
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2656 или 2596
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2657 или 2597
Коптски календар−324 – −323
Етиопски календар−48 – −47
Еврејски календар3720–3721
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера16–17
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3060–3061
Холоценски календар9960
Ирански календар662 п.п. – 661 п.п.
Исламски календар682 п.х. – 681 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар41 п.н.е.
XL п.н.е.
Корејски календар2293
Мингуо-календар1952 пред Р. Кина
民前1952年
Нанакшахи−1508
Селевкидски календар271/272 г.г.
Тајландски сончев календар502–503
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
86 или −295 или −1067
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
87 или −294 или −1066

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5468 и 5469 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4710 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3720 и 3721 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 713.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 40 година се протега во 2596 и 2597, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2656 и 2657 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 503. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 681 и 680 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...