< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

324 (CCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 324 година од новата ера, 324. од првиот милениум, 24. од IV век и петта од 320-тите.

324 во разни календари
Грегоријански календар324
CCCXXIV
Ab urbe condita1077
Асирски календар5074
Балиски календар245–246
Бенгалски календар−269
Берберски календар1274
Будистички календар868
Бурмански календар−314
Византиски календар5832–5833
Кинески календар癸未(вод. коза)
3020 или 2960
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3021 или 2961
Коптски календар40–41
Етиопски календар316–317
Еврејски календар4084–4085
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера380–381
 - Сачка ера245–246
 - Кали-југа3424–3425
Холоценски календар10324
Ирански календар298 п.п. – 297 п.п.
Исламски календар307 п.х. – 306 п.х.
Јавански календар205–206
Јулијански календар324
CCCXXIV
Корејски календар2657
Мингуо-календар1588 пред Р. Кина
民前1588年
Нанакшахи−1144
Селевкидски календар635/636 г.г.
Тајландски сончев календар866–867
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
450 или 69 или −703
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
451 или 70 или −702

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5832 и 5833 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5074 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4084 и 4085 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1077.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 324 година се протега во 2960 и 2961, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3020 и 3021 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 867. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 307 и 306 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   324 на Ризницата ?