< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

322 (CCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 322 година од новата ера, 322. од првиот милениум, 22. од IV век и трета од 320-тите.

322 во разни календари
Грегоријански календар322
CCCXXII
Ab urbe condita1075
Асирски календар5072
Балиски календар243–244
Бенгалски календар−271
Берберски календар1272
Будистички календар866
Бурмански календар−316
Византиски календар5830–5831
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3018 или 2958
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3019 или 2959
Коптски календар38–39
Етиопски календар314–315
Еврејски календар4082–4083
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера378–379
 - Сачка ера243–244
 - Кали-југа3422–3423
Холоценски календар10322
Ирански календар300 п.п. – 299 п.п.
Исламски календар309 п.х. – 308 п.х.
Јавански календар203–204
Јулијански календар322
CCCXXII
Корејски календар2655
Мингуо-календар1590 пред Р. Кина
民前1590年
Нанакшахи−1146
Селевкидски календар633/634 г.г.
Тајландски сончев календар864–865
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
448 или 67 или −705
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
449 или 68 или −704

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5830 и 5831 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5072 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4082 и 4083 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1075.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 322 година се протега во 2958 и 2959, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3018 и 3019 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 865. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 309 и 308 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди