< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

353 (CCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 353 година од новата ера, 353. од првиот милениум, 53. од IV век и четвртта од 350-тите.

353 во разни календари
Грегоријански календар353
CCCLIII
Ab urbe condita1106
Асирски календар5103
Балиски календар274–275
Бенгалски календар−240
Берберски календар1303
Будистички календар897
Бурмански календар−285
Византиски календар5861–5862
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3049 или 2989
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3050 или 2990
Коптски календар69–70
Етиопски календар345–346
Еврејски календар4113–4114
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера409–410
 - Сачка ера274–275
 - Кали-југа3453–3454
Холоценски календар10353
Ирански календар269 п.п. – 268 п.п.
Исламски календар277 п.х. – 276 п.х.
Јавански календар235–236
Јулијански календар353
CCCLIII
Корејски календар2686
Мингуо-календар1559 пред Р. Кина
民前1559年
Нанакшахи−1115
Селевкидски календар664/665 г.г.
Тајландски сончев календар895–896
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
479 или 98 или −674
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
480 или 99 или −673

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5861 и 5862 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5103 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4113 и 4114 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1106.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 353 година се протега во 2989 и 2990, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3049 и 3050 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 896. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 277 и 276 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди