< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

341 (CCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 341 година од новата ера, 341. од првиот милениум, 41. од IV век и втора од 340-тите.

341 во разни календари
Грегоријански календар341
CCCXLI
Ab urbe condita1094
Асирски календар5091
Балиски календар262–263
Бенгалски календар−252
Берберски календар1291
Будистички календар885
Бурмански календар−297
Византиски календар5849–5850
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3037 или 2977
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3038 или 2978
Коптски календар57–58
Етиопски календар333–334
Еврејски календар4101–4102
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера397–398
 - Сачка ера262–263
 - Кали-југа3441–3442
Холоценски календар10341
Ирански календар281 п.п. – 280 п.п.
Исламски календар290 п.х. – 289 п.х.
Јавански календар222–223
Јулијански календар341
CCCXLI
Корејски календар2674
Мингуо-календар1571 пред Р. Кина
民前1571年
Нанакшахи−1127
Селевкидски календар652/653 г.г.
Тајландски сончев календар883–884
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
467 или 86 или −686
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
468 или 87 или −685

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5849 и 5850 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5091 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4101 и 4102 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1094.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 341 година се протега во 2977 и 2978, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3037 и 3038 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 884. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 290 и 289 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди