< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

387 (CCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 387 година од новата ера, 387. од првиот милениум, 87. од IV век и осма од 380-тите.

387 во разни календари
Грегоријански календар387
CCCLXXXVII
Ab urbe condita1140
Асирски календар5137
Балиски календар308–309
Бенгалски календар−206
Берберски календар1337
Будистички календар931
Бурмански календар−251
Византиски календар5895–5896
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3083 или 3023
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3084 или 3024
Коптски календар103–104
Етиопски календар379–380
Еврејски календар4147–4148
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера443–444
 - Сачка ера308–309
 - Кали-југа3487–3488
Холоценски календар10387
Ирански календар235 п.п. – 234 п.п.
Исламски календар242 п.х. – 241 п.х.
Јавански календар270–271
Јулијански календар387
CCCLXXXVII
Корејски календар2720
Мингуо-календар1525 пред Р. Кина
民前1525年
Нанакшахи−1081
Селевкидски календар698/699 г.г.
Тајландски сончев календар929–930
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
513 или 132 или −640
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
514 или 133 или −639

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5895 и 5896 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5137 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4147 и 4148 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1140.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 387 година се протега во 3023 и 3024, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3083 и 3084 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 930. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 242 и 241 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   387 на Ризницата ?