< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

309 (CCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 309 година од новата ера, 309. од првиот милениум, 9. од IV век и последна од 300-тите.

309 во разни календари
Грегоријански календар309
CCCIX
Ab urbe condita1062
Асирски календар5059
Балиски календар230–231
Бенгалски календар−284
Берберски календар1259
Будистички календар853
Бурмански календар−329
Византиски календар5817–5818
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3005 или 2945
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3006 или 2946
Коптски календар25–26
Етиопски календар301–302
Еврејски календар4069–4070
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера365–366
 - Сачка ера230–231
 - Кали-југа3409–3410
Холоценски календар10309
Ирански календар313 п.п. – 312 п.п.
Исламски календар323 п.х. – 322 п.х.
Јавански календар189–190
Јулијански календар309
CCCIX
Корејски календар2642
Мингуо-календар1603 пред Р. Кина
民前1603年
Нанакшахи−1159
Селевкидски календар620/621 г.г.
Тајландски сончев календар851–852
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
435 или 54 или −718
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
436 или 55 или −717

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5817 и 5818 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5059 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4069 и 4070 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1062.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 309 година се протега во 2945 и 2946, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3005 и 3006 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 852. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 323 и 322 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   309 на Ризницата ?