< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

306 (CCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 306 година од новата ера, 306. од првиот милениум, 6. од IV век и седма од 300-тите.

306 во разни календари
Грегоријански календар306
CCCVI
Ab urbe condita1059
Асирски календар5056
Балиски календар227–228
Бенгалски календар−287
Берберски календар1256
Будистички календар850
Бурмански календар−332
Византиски календар5814–5815
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3002 или 2942
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3003 или 2943
Коптски календар22–23
Етиопски календар298–299
Еврејски календар4066–4067
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера362–363
 - Сачка ера227–228
 - Кали-југа3406–3407
Холоценски календар10306
Ирански календар316 п.п. – 315 п.п.
Исламски календар326 п.х. – 325 п.х.
Јавански календар186–187
Јулијански календар306
CCCVI
Корејски календар2639
Мингуо-календар1606 пред Р. Кина
民前1606年
Нанакшахи−1162
Селевкидски календар617/618 г.г.
Тајландски сончев календар848–849
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
432 или 51 или −721
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
433 или 52 или −720

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5814 и 5815 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5056 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4066 и 4067 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1059.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 306 година се протега во 2942 и 2943, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3002 и 3003 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 849. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 326 и 325 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   306 на Ризницата ?