< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

326 (CCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 326 година од новата ера, 326. од првиот милениум, 26. од IV век и седма од 320-тите.

326 во разни календари
Грегоријански календар326
CCCXXVI
Ab urbe condita1079
Асирски календар5076
Балиски календар247–248
Бенгалски календар−267
Берберски календар1276
Будистички календар870
Бурмански календар−312
Византиски календар5834–5835
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3022 или 2962
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3023 или 2963
Коптски календар42–43
Етиопски календар318–319
Еврејски календар4086–4087
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера382–383
 - Сачка ера247–248
 - Кали-југа3426–3427
Холоценски календар10326
Ирански календар296 п.п. – 295 п.п.
Исламски календар305 п.х. – 304 п.х.
Јавански календар207–208
Јулијански календар326
CCCXXVI
Корејски календар2659
Мингуо-календар1586 пред Р. Кина
民前1586年
Нанакшахи−1142
Селевкидски календар637/638 г.г.
Тајландски сончев календар868–869
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
452 или 71 или −701
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
453 или 72 или −700

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5834 и 5835 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5076 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4086 и 4087 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1079.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 326 година се протега во 2962 и 2963, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3022 и 3023 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 869. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 305 и 304 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   326 на Ризницата ?