< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

327 (CCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 327 година од новата ера, 327. од првиот милениум, 27. од IV век и осма од 320-тите.

327 во разни календари
Грегоријански календар327
CCCXXVII
Ab urbe condita1080
Асирски календар5077
Балиски календар248–249
Бенгалски календар−266
Берберски календар1277
Будистички календар871
Бурмански календар−311
Византиски календар5835–5836
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3023 или 2963
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3024 или 2964
Коптски календар43–44
Етиопски календар319–320
Еврејски календар4087–4088
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера383–384
 - Сачка ера248–249
 - Кали-југа3427–3428
Холоценски календар10327
Ирански календар295 п.п. – 294 п.п.
Исламски календар304 п.х. – 303 п.х.
Јавански календар208–209
Јулијански календар327
CCCXXVII
Корејски календар2660
Мингуо-календар1585 пред Р. Кина
民前1585年
Нанакшахи−1141
Селевкидски календар638/639 г.г.
Тајландски сончев календар869–870
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
453 или 72 или −700
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
454 или 73 или −699

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5835 и 5836 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5077 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4087 и 4088 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1080.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 327 година се протега во 2963 и 2964, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3023 и 3024 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 870. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 304 и 303 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди