< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

340 (CCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 340 година од новата ера, 340. од првиот милениум, 40. од IV век и прва од 340-тите.

340 во разни календари
Грегоријански календар340
CCCXL
Ab urbe condita1093
Асирски календар5090
Балиски календар261–262
Бенгалски календар−253
Берберски календар1290
Будистички календар884
Бурмански календар−298
Византиски календар5848–5849
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3036 или 2976
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3037 или 2977
Коптски календар56–57
Етиопски календар332–333
Еврејски календар4100–4101
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера396–397
 - Сачка ера261–262
 - Кали-југа3440–3441
Холоценски календар10340
Ирански календар282 п.п. – 281 п.п.
Исламски календар291 п.х. – 290 п.х.
Јавански календар221–222
Јулијански календар340
CCCXL
Корејски календар2673
Мингуо-календар1572 пред Р. Кина
民前1572年
Нанакшахи−1128
Селевкидски календар651/652 г.г.
Тајландски сончев календар882–883
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
466 или 85 или −687
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
467 или 86 или −686

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5848 и 5849 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5090 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4100 и 4101 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1093.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 340 година се протега во 2976 и 2977, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3036 и 3037 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 883. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 291 и 290 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   340 на Ризницата ?