< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

330 (CCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 330 година од новата ера, 330. од првиот милениум, 30. од IV век и прва од 330-тите.

330 во разни календари
Грегоријански календар330
CCCXXX
Ab urbe condita1083
Асирски календар5080
Балиски календар251–252
Бенгалски календар−263
Берберски календар1280
Будистички календар874
Бурмански календар−308
Византиски календар5838–5839
Кинески календар己丑(зем. вол)
3026 или 2966
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3027 или 2967
Коптски календар46–47
Етиопски календар322–323
Еврејски календар4090–4091
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера386–387
 - Сачка ера251–252
 - Кали-југа3430–3431
Холоценски календар10330
Ирански календар292 п.п. – 291 п.п.
Исламски календар301 п.х. – 300 п.х.
Јавански календар211–212
Јулијански календар330
CCCXXX
Корејски календар2663
Мингуо-календар1582 пред Р. Кина
民前1582年
Нанакшахи−1138
Селевкидски календар641/642 г.г.
Тајландски сончев календар872–873
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
456 или 75 или −697
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
457 или 76 или −696

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5838 и 5839 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5080 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4090 и 4091 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1083.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 330 година се протега во 2966 и 2967, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3026 и 3027 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 873. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 301 и 300 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   330 на Ризницата ?