< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

382 (CCCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 382. година од новата ера, 382. од првиот милениум, 82. од 4 век и трета од 380-тите.

382 г.  во други календари
Грегоријански календар 382
CCCLXXXII
Ab urbe condita 1135
Асирски календар 5132
Бахајски календар -1462–-1461
Бенгалски календар -211
Берберски календар 1332
Будистички календар 926
Бурмански календар -256
Византиски календар 5890–5891
Еврејски календар 4142–4143
Ерменски календар
Етиопски календар 374-375
Ирански календар 240 п.с. – 239 п.с.
Исламски календар 247 пред хиџра – 246 пред хиџра
Јулијански календар 382    CCCLXXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3018/3078)
— до —
壬午年月日
(3019/3079)
Коптски календар 98–99
Корејски календар 2715
Календар Мингуо 1530 пред РК
民前1530年
Селевкидски календар 693–694
Тајландски сончев календар 925
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 438–439
 - Шака самват 304–305
 - Кали југа 3483–3484
Холоценски календар 10382
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5890 и 5891 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5132 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4142 и 4143 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1135.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 382. година се протега во 3018 и 3019, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3078 и 3079 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 925. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 247 и 246 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди