< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

350 (CCCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 350. година од новата ера, 350. од првиот милениум, 50. од 4 век и прва од 350-тите.

350 г.  во други календари
Грегоријански календар 350
CCCL
Ab urbe condita 1103
Асирски календар 5100
Бахајски календар -1494–-1493
Бенгалски календар -243
Берберски календар 1300
Будистички календар 894
Бурмански календар -288
Византиски календар 5858–5859
Еврејски календар 4110–4111
Ерменски календар
Етиопски календар 342-343
Ирански календар 272 п.с. – 271 п.с.
Исламски календар 280 пред хиџра – 279 пред хиџра
Јулијански календар 350    CCCL
Кинески календар 己酉年月日
(2986/3046)
— до —
庚戌年月日
(2987/3047)
Коптски календар 66–67
Корејски календар 2683
Календар Мингуо 1562 пред РК
民前1562年
Селевкидски календар 661–662
Тајландски сончев календар 893
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 406–407
 - Шака самват 272–273
 - Кали југа 3451–3452
Холоценски календар 10350
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5858 и 5859 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5100 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4110 и 4111 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1103.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 350. година се протега во 2986 и 2987, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3046 и 3047 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 893. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 280 и 279 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди