< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

376 (CCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 376 година од новата ера, 376. од првиот милениум, 76. од IV век и седма од 370-тите.

376 во разни календари
Грегоријански календар376
CCCLXXVI
Ab urbe condita1129
Асирски календар5126
Балиски календар297–298
Бенгалски календар−217
Берберски календар1326
Будистички календар920
Бурмански календар−262
Византиски календар5884–5885
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3072 или 3012
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3073 или 3013
Коптски календар92–93
Етиопски календар368–369
Еврејски календар4136–4137
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера432–433
 - Сачка ера297–298
 - Кали-југа3476–3477
Холоценски календар10376
Ирански календар246 п.п. – 245 п.п.
Исламски календар254 п.х. – 253 п.х.
Јавански календар258–259
Јулијански календар376
CCCLXXVI
Корејски календар2709
Мингуо-календар1536 пред Р. Кина
民前1536年
Нанакшахи−1092
Селевкидски календар687/688 г.г.
Тајландски сончев календар918–919
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
502 или 121 или −651
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
503 или 122 или −650

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5884 и 5885 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5126 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4136 и 4137 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1129.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 376 година се протега во 3012 и 3013, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3072 и 3073 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 919. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 254 и 253 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   376 на Ризницата ?