< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

339 (CCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 339 година од новата ера, 339. од првиот милениум, 39. од IV век и последна од 330-тите.

339 во разни календари
Грегоријански календар339
CCCXXXIX
Ab urbe condita1092
Асирски календар5089
Балиски календар260–261
Бенгалски календар−254
Берберски календар1289
Будистички календар883
Бурмански календар−299
Византиски календар5847–5848
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3035 или 2975
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3036 или 2976
Коптски календар55–56
Етиопски календар331–332
Еврејски календар4099–4100
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера395–396
 - Сачка ера260–261
 - Кали-југа3439–3440
Холоценски календар10339
Ирански календар283 п.п. – 282 п.п.
Исламски календар292 п.х. – 291 п.х.
Јавански календар220–221
Јулијански календар339
CCCXXXIX
Корејски календар2672
Мингуо-календар1573 пред Р. Кина
民前1573年
Нанакшахи−1129
Селевкидски календар650/651 г.г.
Тајландски сончев календар881–882
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
465 или 84 или −688
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
466 или 85 или −687

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5847 и 5848 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5089 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4099 и 4100 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1092.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 339 година се протега во 2975 и 2976, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3035 и 3036 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 882. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 292 и 291 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   339 на Ризницата ?