< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

336 (CCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 336. година од новата ера, 336. од првиот милениум, 36. од 4 век и седма од 330-тите.

336 г.  во други календари
Грегоријански календар 336
CCCXXXVI
Ab urbe condita 1089
Асирски календар 5086
Бахајски календар -1508–-1507
Бенгалски календар -257
Берберски календар 1286
Будистички календар 880
Бурмански календар -302
Византиски календар 5844–5845
Еврејски календар 4096–4097
Ерменски календар
Етиопски календар 328-329
Ирански календар 286 п.с. – 285 п.с.
Исламски календар 295 пред хиџра – 294 пред хиџра
Јулијански календар 336    CCCXXXVI
Кинески календар 乙未年月日
(2972/3032)
— до —
丙申年月日
(2973/3033)
Коптски календар 52–53
Корејски календар 2669
Календар Мингуо 1576 пред РК
民前1576年
Селевкидски календар 647–648
Тајландски сончев календар 879
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 392–393
 - Шака самват 258–259
 - Кали југа 3437–3438
Холоценски календар 10336
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5844 и 5845 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5086 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4096 и 4097 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1089.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 336. година се протега во 2972 и 2973, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3032 и 3033 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 879. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 295 и 294 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди