< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

366 (CCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 366 година од новата ера, 366. од првиот милениум, 66. од IV век и седма од 360-тите.

366 во разни календари
Грегоријански календар366
CCCLXVI
Ab urbe condita1119
Асирски календар5116
Балиски календар287–288
Бенгалски календар−227
Берберски календар1316
Будистички календар910
Бурмански календар−272
Византиски календар5874–5875
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3062 или 3002
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3063 или 3003
Коптски календар82–83
Етиопски календар358–359
Еврејски календар4126–4127
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера422–423
 - Сачка ера287–288
 - Кали-југа3466–3467
Холоценски календар10366
Ирански календар256 п.п. – 255 п.п.
Исламски календар264 п.х. – 263 п.х.
Јавански календар248–249
Јулијански календар366
CCCLXVI
Корејски календар2699
Мингуо-календар1546 пред Р. Кина
民前1546年
Нанакшахи−1102
Селевкидски календар677/678 г.г.
Тајландски сончев календар908–909
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
492 или 111 или −661
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
493 или 112 или −660

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5874 и 5875 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5116 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4126 и 4127 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1119.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 366 година се протега во 3002 и 3003, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3062 и 3063 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 909. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 264 и 263 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди