< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

388 (CCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 388 година од новата ера, 388. од првиот милениум, 88. од IV век и деветта од 380-тите.

388 во разни календари
Грегоријански календар388
CCCLXXXVIII
Ab urbe condita1141
Асирски календар5138
Балиски календар309–310
Бенгалски календар−205
Берберски календар1338
Будистички календар932
Бурмански календар−250
Византиски календар5896–5897
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3084 или 3024
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3085 или 3025
Коптски календар104–105
Етиопски календар380–381
Еврејски календар4148–4149
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера444–445
 - Сачка ера309–310
 - Кали-југа3488–3489
Холоценски календар10388
Ирански календар234 п.п. – 233 п.п.
Исламски календар241 п.х. – 240 п.х.
Јавански календар271–272
Јулијански календар388
CCCLXXXVIII
Корејски календар2721
Мингуо-календар1524 пред Р. Кина
民前1524年
Нанакшахи−1080
Селевкидски календар699/700 г.г.
Тајландски сончев календар930–931
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
514 или 133 или −639
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
515 или 134 или −638

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5896 и 5897 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5138 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4148 и 4149 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1141.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 388 година се протега во 3024 и 3025, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3084 и 3085 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 931. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 241 и 240 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   388 на Ризницата ?