< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

358 (CCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 358 година од новата ера, 358. од првиот милениум, 58. од IV век и деветта од 350-тите.

358 во разни календари
Грегоријански календар358
CCCLVIII
Ab urbe condita1111
Асирски календар5108
Балиски календар279–280
Бенгалски календар−235
Берберски календар1308
Будистички календар902
Бурмански календар−280
Византиски календар5866–5867
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3054 или 2994
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3055 или 2995
Коптски календар74–75
Етиопски календар350–351
Еврејски календар4118–4119
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера414–415
 - Сачка ера279–280
 - Кали-југа3458–3459
Холоценски календар10358
Ирански календар264 п.п. – 263 п.п.
Исламски календар272 п.х. – 271 п.х.
Јавански календар240–241
Јулијански календар358
CCCLVIII
Корејски календар2691
Мингуо-календар1554 пред Р. Кина
民前1554年
Нанакшахи−1110
Селевкидски календар669/670 г.г.
Тајландски сончев календар900–901
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
484 или 103 или −669
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
485 или 104 или −668

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5866 и 5867 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5108 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4118 и 4119 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1111.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 358 година се протега во 2994 и 2995, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3054 и 3055 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 901. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 272 и 271 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди