< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

329 (CCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 329 година од новата ера, 329. од првиот милениум, 29. од IV век и последна од 320-тите.

329 во разни календари
Грегоријански календар329
CCCXXIX
Ab urbe condita1082
Асирски календар5079
Балиски календар250–251
Бенгалски календар−264
Берберски календар1279
Будистички календар873
Бурмански календар−309
Византиски календар5837–5838
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3025 или 2965
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3026 или 2966
Коптски календар45–46
Етиопски календар321–322
Еврејски календар4089–4090
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера385–386
 - Сачка ера250–251
 - Кали-југа3429–3430
Холоценски календар10329
Ирански календар293 п.п. – 292 п.п.
Исламски календар302 п.х. – 301 п.х.
Јавански календар210–211
Јулијански календар329
CCCXXIX
Корејски календар2662
Мингуо-календар1583 пред Р. Кина
民前1583年
Нанакшахи−1139
Селевкидски календар640/641 г.г.
Тајландски сончев календар871–872
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
455 или 74 или −698
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
456 или 75 или −697

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5837 и 5838 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5079 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4089 и 4090 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1082.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 329 година се протега во 2965 и 2966, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3025 и 3026 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 872. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 302 и 301 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   329 на Ризницата ?