< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

337 (CCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 337 година од новата ера, 337. од првиот милениум, 37. од IV век и осма од 330-тите.

337 во разни календари
Грегоријански календар337
CCCXXXVII
Ab urbe condita1090
Асирски календар5087
Балиски календар258–259
Бенгалски календар−256
Берберски календар1287
Будистички календар881
Бурмански календар−301
Византиски календар5845–5846
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3033 или 2973
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3034 или 2974
Коптски календар53–54
Етиопски календар329–330
Еврејски календар4097–4098
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера393–394
 - Сачка ера258–259
 - Кали-југа3437–3438
Холоценски календар10337
Ирански календар285 п.п. – 284 п.п.
Исламски календар294 п.х. – 293 п.х.
Јавански календар218–219
Јулијански календар337
CCCXXXVII
Корејски календар2670
Мингуо-календар1575 пред Р. Кина
民前1575年
Нанакшахи−1131
Селевкидски календар648/649 г.г.
Тајландски сончев календар879–880
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
463 или 82 или −690
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
464 или 83 или −689

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5845 и 5846 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5087 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4097 и 4098 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1090.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 337 година се протега во 2973 и 2974, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3033 и 3034 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 880. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 294 и 293 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   337 на Ризницата ?