< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

342 (CCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 342 година од новата ера, 342. од првиот милениум, 42. од IV век и трета од 340-тите.

342 во разни календари
Грегоријански календар342
CCCXLII
Ab urbe condita1095
Асирски календар5092
Балиски календар263–264
Бенгалски календар−251
Берберски календар1292
Будистички календар886
Бурмански календар−296
Византиски календар5850–5851
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3038 или 2978
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3039 или 2979
Коптски календар58–59
Етиопски календар334–335
Еврејски календар4102–4103
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера398–399
 - Сачка ера263–264
 - Кали-југа3442–3443
Холоценски календар10342
Ирански календар280 п.п. – 279 п.п.
Исламски календар289 п.х. – 288 п.х.
Јавански календар223–224
Јулијански календар342
CCCXLII
Корејски календар2675
Мингуо-календар1570 пред Р. Кина
民前1570年
Нанакшахи−1126
Селевкидски календар653/654 г.г.
Тајландски сончев календар884–885
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
468 или 87 или −685
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
469 или 88 или −684

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5850 и 5851 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5092 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4102 и 4103 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1095.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 342 година се протега во 2978 и 2979, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3038 и 3039 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 885. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 289 и 288 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди