< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

361 (CCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 361 година од новата ера, 361. од првиот милениум, 61. од IV век и втора од 360-тите.

361 во разни календари
Грегоријански календар361
CCCLXI
Ab urbe condita1114
Асирски календар5111
Балиски календар282–283
Бенгалски календар−232
Берберски календар1311
Будистички календар905
Бурмански календар−277
Византиски календар5869–5870
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3057 или 2997
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3058 или 2998
Коптски календар77–78
Етиопски календар353–354
Еврејски календар4121–4122
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера417–418
 - Сачка ера282–283
 - Кали-југа3461–3462
Холоценски календар10361
Ирански календар261 п.п. – 260 п.п.
Исламски календар269 п.х. – 268 п.х.
Јавански календар243–244
Јулијански календар361
CCCLXI
Корејски календар2694
Мингуо-календар1551 пред Р. Кина
民前1551年
Нанакшахи−1107
Селевкидски календар672/673 г.г.
Тајландски сончев календар903–904
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
487 или 106 или −666
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
488 или 107 или −665

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5869 и 5870 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5111 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4121 и 4122 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1114.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 361 година се протега во 2997 и 2998, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3057 и 3058 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 904. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 269 и 268 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   361 на Ризницата ?